Jak poinformowało gazetę to anonimowe źródło, deklarację tę należy traktować z ostrożnością, ponieważ Amado otrzymał ją w odpowiedzi na propozycje zaprzestania wrogich działań wobec rebeliantów i pokojowej zmiany władzy w Libii.

Reklama

"Emisariusz libijskiego przywódcy powiedział Amado, że Trypolis zaakceptowałby +rozpoczęcie procesu negocjacyjnego na rzecz przekazania+ władzy" - podał "Publico".

"Jednak jest zbyt wcześnie oceniać prawdziwe intencje tej deklaracji i czy nie jest to tylko deklaracja związana z okolicznościami (...)" - napisała gazeta, dodając że "nie została ona przedstawiona na początku spotkania".

Portugalskie MSZ podało, że libijski wysłannik spotkał się z Luisem Amado, by przedstawić stanowisko Trypolisu w związku z konfliktem w Libii.

Ministerstwo nie ujawniło nazwiska wysłannika libijskiego dyktatora, ani nie przedstawiło szczegółów tego spotkania. Poinformowano jedynie, że było elementem przygotowania nadzwyczajnych posiedzeń: czwartkowego posiedzenia szefów dyplomacji Unii Europejskiej i piątkowego szczytu UE, poświęconych sytuacji w Libii i innych krajach Afryki Północnej.

Według agencji dpa, do spotkania, które miało charakter nieformalny, doszło w środę w jednym z hoteli w Lizbonie na prośbę libijskiego rządu. O planowanej rozmowie poinformowana została wcześniej szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.