Tarek Abdullah powiedział agencji Reutera, że wcześniej artyleria ostrzelała miasto. Zuwara leży ok. 120 km na zachód od Trypolisu.

Reklama

To 40-tysięczne miasto od końca lutego znajdowało się w rękach sił, próbujących doprowadzić do zakończenia ponad 40-letnich rządów Kadafiego. W poniedziałek rano siły Kadafiego przypuściły szturm na miasto z trzech stron: od wschodu, z zachodu i południa.

"Walka się skończyła i oni (wojsko) są tu. Miasto jest w ich rękach" - powiedział rozmówca Reutera.

Według jednego z powstańców w walkach śmierć poniósł jeden rebeliant, a wielu zostało rannych. "Nie mamy broni, walczymy czym popadnie. Jeden Allah wie, co się z nami stanie" - powiedział powstaniec Abu Zeid.

Obecnie jedynym miastem w części zachodniej, które wciąż zajmują uczestnicy rewolty, jest Misrata, oddalona ok. 200 km na wschód od Trypolisu. W sobotę Reuters, powołując się na mieszkańców informował, że siły Kadafiego rozpoczęły atak na Misratę. Agencja Associated Press (AP) podała w poniedziałek, że atak nie jest kontynuowany z powodu różnicy poglądów w szeregach sił Kadafiego. Podobno niektórzy nie chcą wkroczyć do miasta i atakować cywilów, inni chcą to zrobić, jeszcze inni chcą dołączyć do rebeliantów - podała AP, powołując się na źródła, których doniesień nie udało się jej potwierdzić.