Koncert w Royal Albert Hall poprzedził bankiet, na którym Gorbaczow wręczył inauguracyjne nagrody swego imienia (Nagroda Michaiła Gorbaczowa - "Człowiek, który zmienił świat") trzem osobom, którzy wnieśli wybitny wkład w rozwój współczesnej cywilizacji, kultury otwartego świata oraz nauki i technologii.

Reklama

Z inicjatywą ufundowania nagrody wystąpili m.in. Arnold Schwarzenegger, Bono, Hugh Grant, Jose Carreras, Bianca Jagger, Catherine Deneuve, Zaha Hadid, Andriej Makarewicz i Władimir Pozner.

Twórca pierestrojki i laureat pokojowej nagrody Nobla wręczył je: wynalazcy internetu Timowi Berners-Lee, założycielowi telewizji CNN Tedowi Turnerowi oraz kenijskiemu inżynierowi Evansowi Wadongo, pionierowi nowatorskiego wykorzystania energii słonecznej.

Na koncercie transmitowanym do ok. 40 państw wystąpili znani artyści m. in. Shirley Bassey, której piosenka "Diamenty są wieczne" była oprawą muzyczną filmu z serii przygód Jamesa Bonda pod tym samym tytułem, walijska sopranistka Katherine Jenkins i wokalista Bryan Ferry.

Koncertowała też Londyńska Orkiestra Symfonicznej (LSO) pod batutą Walerija Giergijewa.

Konferansjerami był Kevin Spacey, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent i piosenkarz w jednej osobie oraz aktorka Sharon Stone, której sławę przyniosła rola w filmie "Nagi Instynkt". Wśród gości byli Bono, Jose Carreras, Hugh Grant i Elizabeth Hurley, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, były burmistrz Kalifornii Arnold Schwarzenegger, były premier W. Brytanii John Major i były premier Francji Michel Rocard.

Reklama

Przychód z imprezy, na którą indywidualne bilety kosztowały od 55 do 295 funtów, a loże po kilka tysięcy, zostanie rozdzielony pomiędzy Centrum Dziecięcej Hematologii i Transplantacji im. Raisy Gorbaczowej w Petersburgu oraz jedną z najstarszych angielskich organizacji charytatywnych - MacMillan Cancer Support pomagającej chorym na raka.Różne imprezy upamiętniające dorobek Michaiła Gorbaczowa w pokojowym zakończeniu zimnej wojny odbywały się w różnych państwach świata w ostatnim półroczu. Koncert w Albert Hall był ich zwieńczeniem. Ich celem było zgromadzenie 5 mln funtów (ok. 8 mln USD) na cele charytatywne.

Michaił Siergiejewicz Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 r. w okolicach Stawropola. Po wycofaniu się z czynnego życia politycznego w 1991 r., założył Międzynarodową Fundację Badań Społeczno-Ekonomicznych i Politycznych zajmującą się promocją demokracji i zbiórką pieniędzy na cele charytatywne. Od 1993 przewodniczy międzynarodowej organizacji ekologicznej Zielony Krzyż.

Celem pieriestrojki była demokratyzacja życia politycznego i ustroju państwowego, w tym likwidacja monopolu KPZR na władzę, zwiększenie swobód obywatelskich, częściowe urynkowienie gospodarki i poprawa stosunków z Zachodem. ZSRR okazał się odporny na reformy i załamał się.

Efektem pierestrojki jest upadek systemu komunistycznego, demontaż ZSRR i rozpad Układu Warszawskiego. Z rządami Gorbaczowa związane są takie epokowe wydarzenia, jak wycofanie wojsk radzieckich z Afganistanu, zakończenie zimnej wojny i zjednoczenie Niemiec. Wśród jego dokonań na arenie międzynarodowej wymienia się też działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego i zapewnienia światu bezpieczeństwa.

Popularność na Zachodzie Gorbaczow zawdzięcza żonie Raisie (1932-99), a także temu, że znalazł dla siebie rolę w świecie, który wyłonił się z rozpadu komunizmu i stał się autorytetem w sprawach globalnych.

W rzadkich wywiadach prasowych Gorbaczow wypowiada odważne tezy. W lutym np. w wywiadzie dla "Independent on Sunday" powiedział Brytyjczykom, że powinni się wycofać z Afganistanu, a Amerykanie są częściowo winni wojnie z Islamem, ponieważ sami ją na siebie ściągnęli. Wcześniej mówił m. in. o tym, że USA potrzebują własnej pierestrojki.