Dziennik Gazeta Prawana logo

Imigranci ze wschodu Europy zasilili brytyjski PKB na niemal 5 mld funtów

1 maja 2011, 14:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Imigranci ze wschodu Europy zasilili brytyjski PKB na niemal 5 mld funtów
Shutterstock
Imigranci z nowych państw UE w latach 2004-09 pomnożyli brytyjski PKB o 0,38 proc., co stanowi ekwiwalent 4,91 mld funtów - ocenił ośrodek NIESR (National Institute for Economic and Social Research), którego raport omawia niedzielna prasa.

W latach 2004-09 do W. Brytanii przyjechało ok. 1,5 mln obywateli ośmiu nowoprzyjętych państw UE, z czego 55-60 proc. stanowili Polacy. Brytyjski rynek pracy obok irlandzkiego i szwedzkiego był otwarty od pierwszego dnia akcesji.

Liczbę imigrantów z państw postkomunistycznych przyjętych do UE 1 maja 2004 r., którzy nadal są w W. Brytanii, szacuje NIESR na 700 tys., z czego Polaków na pół miliona.

W latach 2004-09 brytyjski PKB wzrósł o 98 mld funtów. 5 proc. tej sumy stanowił wkład imigrantów z nowych państw UE.

Cytowana w niedzielnych mediach jedna z autorek raportu Dawn Holland sądzi, że zniesienie ograniczeń w dostępie do rynku pracy przez Niemcy i Austrię począwszy od niedzieli może spowodować pewien odpływ imigrantów z W. Brytanii do Niemiec, ale nie będzie on znaczący.

Jej zdaniem trendy migracyjne ustanowione po 2004 r. okażą się trwałe, a jednym z czynników przyciągających imigrantów z Europy Centralnej i Wschodniej do W. Brytanii jest to, że korzystają z przetartego szlaku, którego elementem są grupy wsparcia służące radą i pomocą.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj