Andrew Feustel i Gregory Chamitoff opuścili śluzę wyjściową ISS około godziny 9.15 czasu polskiego. W trakcie zaplanowanego na ponad sześć godzin spaceru astronauci mają wymienić na nowy pojemnik, służący przeprowadzaniu doświadczeń z dziedziny inżynierii materiałowej, zainstalować nową antenę systemu łączności oraz rozpocząć prace przy jednym z wykorzystujących amoniak systemów chłodzenia stacji.

Reklama

Feustel, Chamitoff i ich kolega z załogi Endeavoura Michael Fincke mają odbyć w parach łącznie cztery kosmiczne spacery w trakcie 12-dniowego wspólnego lotu wahadłowca i ISS. Będą to ostatnie wyjścia członków załóg wahadłowców w otwartą przestrzeń kosmiczną, bowiem po obecnej misji Endeavoura przewidziany jest już tylko zaopatrzeniowy lot promu kosmicznego Atlantis na ISS w lipcu. Potem cała flotylla wahadłowców NASA zostanie definitywnie wycofana z eksploatacji.

Endeavour połączył się z ISS w środę. Głównym celem jego misji było dostarczenie na orbitę zbudowanego kosztem 2 mld dolarów spektrometru magnetycznego Alpha oraz palety z częściami zamiennymi. Jedno i drugie zamontowano do konstrukcji stacji przy pomocy zdalnie sterowanych wysięgników.