"Liczymy na to, że proces Ratko Mladicia będzie uczciwy i bezstronny i nie będzie wykorzystany w celu sztucznego przeciągania działań tego haskiego trybunału" - powiedziały służby prasowe MSZ cytowane przez rosyjskie agencje.

Reklama

W dniu zatrzymania Mladicia przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kosaczow oświadczył, że Rosja nie będzie adwokatem Ratko Mladicia, jednak będzie pilnować, by jego proces przed trybunałem haskim był sprawiedliwy.

Zasugerował, że trybunał haski ds. zbrodni w dawnej Jugosławii często działał wybiórczo, pociągając do odpowiedzialności przede wszystkim osoby, które w konfliktach na terytorium dawnej Jugosławii uczestniczyły po "stronie serbskiej".

Agencje rosyjskie przypominają, że w Serbii dla wielu Mladić pozostaje bohaterem.

Serbska agencja Tanjug poinformowała w piątek, że 35 osób zatrzymano w Belgradzie za naruszenie porządku publicznego po aresztowaniu Ratko Mladicia. W Belgradzie w związku z aresztowaniem Mladicia i przeciwko planowanemu przekazaniu go trybunałowi haskiemu demonstrowało, według agencji dpa, kilkaset osób.