Dziennik Gazeta Prawana logo

Chorwacja czekała na te słowa Benedykta XVI

4 czerwca 2011, 11:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Chorwacja czekała na te słowa Benedykta XVI
AP
Benedykt XVI powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego do Zagrzebia, że spodziewane wstąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej jest "logiczne, słuszne i konieczne". Papież przybył do Chorwacji przed południem.

Podczas krótkiej konferencji prasowej w samolocie, Benedykt XVI podkreślił : "Można zrozumieć pewien sceptycyzm, gdy niewielki naród, taki jak chorwacki, wchodzi do już ukonstytuowanej Europy".

"Można zrozumieć uczucie strachu z powodu bardzo silnego centralistycznego biurokratyzmu i abstrakcyjnej kultury racjonalistycznej" - stwierdził Benedykt XVI pytany o sceptycyzm, jaki jest wyrażany w Chorwacji wobec przystąpienia tego kraju do Unii.

Chorwacja zbliża się do zamknięcia rozmów członkowskich - niewykluczone, że stanie się to już w czerwcu lub w lipcu - co umożliwi jej wejście do UE w 2013 r. Według niedawnych sondaży poparcie dla UE osiągnęło w Chorwacji najniższy poziom od pięciu lat i wynosi tylko 44,6 proc, podczas gdy przeciwników wejścia Chorwacji do UE jest 41,8 proc.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj