"W Polsce panuje nowy klimat" - taki tytuł nosi relacja, zamieszczona w kolorowym dodatku "D" - włoskiego dziennika. Podkreślono, że polskie miasta są "fabrykami kreatywności".

Reklama

Bohaterami reportażu są m.in. artystka Katarzyna Kozyra, pisarz Jacek Dehnel, reżyser Bartosz Konopka, malarz Wilhelm Sasnal i rzeźbiarz Mirosław Bałka.

Autorka tekstu zauważa, że gdy ministrowie finansów innych krajów europejskich "ścigają się, kto lepiej tnie nakłady", w Polsce podpisano pakt dla kultury, przewidujący w budżecie państwa wzrost wydatków na ten cel.

W relacji napisano też, że nad Wisłą "wieje wiatr optymizmu" i panuje wiara w przyszłość oraz młodość, o czym ma świadczy także wiek osób odnoszących sukcesy w kulturze, dyrektorów instytucji kulturalnych, festiwali i przeglądów.

Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w warszawskim Zamku Ujazdowskim Fabio Cavallucci tę dominację młodych ludzi w polskiej kulturze następująco wyjaśnił na łamach włoskiego pisma: "przejście od komunizmu do kapitalizmu zmiotło ze sceny dinozaury". "Potrzebna była nowa generacja, która byłaby wcieleniem braku kontynuacji z przeszłością"- dodał.

"W Polsce człowiek czuje się trochę jak Alicja w krainie czarów, wszyscy wytworni, wszystko piękne"- ocenia włoska wysłanniczka i zachęca czytelników do odwiedzenia Warszawy i podaje adresy najmodniejszych stołecznych klubów alternatywnych i muzycznych oraz kawiarni literackich.