Decyzję o aresztowaniu byłej premier podjął sędzia Rodion Kiriejew na prośbę prokuratury.

Reklama

Tymoszenko, która już wcześniej przypuszczała, że może zostać aresztowana, oświadczyła, że działania wobec niej to rozprawa z przeciwnikami politycznymi, inspirowana przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Rzeczniczka szefa państwa Daria Czepak oświadczyła w rozmowie z PAP, że nie ingeruje on w działalność sądów.

"Prezydent wiele razy mówił, że sądy są niezależną gałęzią władzy i on nie ma wpływu na ich działania" - powiedziała.

Domagając się w piątek aresztowania byłej szefowej rządu, prokuratura wyjaśniła, że oświadczenia oskarżonej i jej zachowanie nie pozwalają - jak wyraziła się prokurator Lilia Frołowa - "na przestrzeganie norm proceduralnych".

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YxQpWLxIxGE

Argumentując decyzję o zatrzymaniu Tymoszenko sędzia Kiriejew oświadczył m.in., że była premier świadomie przeciąga proces w swojej sprawie.

Reklama

Gdy sędzia ogłosił decyzję o areszcie, w sądzie rejonowym w Kijowie doszło do niewielkich starć między zwolennikami Tymoszenko a milicją. W obronie byłej premier stanęli parlamentarzyści bloku politycznego jej imienia.Kiedy Tymoszenko była wyprowadzana z sali sądowej przez milicjantów, obecni tam deputowani Bloku Julii Tymoszenko próbowali temu przeszkodzić. Zostali oni brutalnie odepchnięci przez funkcjonariuszy oddziału specjalnego "Berkut".

Siedzibę sądu, w którym przebywała Tymoszenko, oblegali jej zwolennicy, którzy starali się dostać na podwórze, gdzie znajduje się ta instytucja. Atakowali oni ochraniających budynek milicjantów i mówili, że nie pozwolą przewieźć jej do aresztu.

Zwolennicy zatrzymanej byłej premier zablokowali następnie więźniarkę, w której umieszczono Tymoszenko, oraz zajęli główną ulicę Kijowa, Chreszczatyk.

Mimo ich oporu Tymoszenko została wywieziona z sądu do aresztu. Pojazd, w którym jechała, opuszczał sąd w asyście ok. 400 milicjantów.

Stronnicy Tymoszenko wezwali tymczasem Ukraińców do masowych protestów przeciwko jej aresztowaniu.

"Rozpoczynamy mobilizację" - nawoływał przed siedzibą sądu jeden z najbliższych współpracowników Tymoszenko, Ołeksandr Turczynow.Po odjechaniu z sądu samochód wiozący Tymoszenko skierował się do zachodniej części Kijowa, co może oznaczać, że zostanie ona umieszczona w areszcie śledczym w dzielnicy Łukjaniwka.

Tymoszenko oskarżona jest o nadużycie władzy i sprzeniewierzenie państwowych funduszy. Jej sprawa karna dotyczy kontraktów gazowych z Rosją, zawartych przez Tymoszenko w 2009 roku, w okresie gdy była premierem. Zdaniem obecnych władz w Kijowie umowy te naraziły ukraiński skarb państwa na straty.

Tymoszenko utrzymuje, że oskarżenia pod jej adresem są inspirowane przez prezydenta Janukowycza, który dąży do zniszczenia swych przeciwników politycznych przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami parlamentarnymi. W razie uznania Tymoszenko za winną grozi jej co najmniej siedem lat więzienia.