Północnokoreański przywódca przybył do rosyjskiego miasta Chasan w Kraju Nadmorskim, na granicy z Koreą Północną - poinformowali przedstawiciele kolei i rosyjskich służb bezpieczeństwa. Na terytorium Rosji Kim przybył w swoim specjalnym pociągu - podała agencja Yonhap.

Reklama

W Chasan Kim Dzong Ila przywitają gubernator Kraju Nadmorskiego Siergiej Darkin oraz Wiktor Iszajew, pełnomocnik prezydenta Rosji ds. dalekowschodniego okręgu federalnego.

Kim spotka się z Miedwiediewem, prawdopodobnie w poniedziałek, na terenie obiektu wojskowego w stolicy rosyjskiej republiki Buriacji, Ułan Ude, na południowym wschodzie kraju - poinformowała gazeta.

Oczekuje się, że wśród tematów poruszanych przez obu przywódców pojawi się przede wszystkim kwestia wznowienia rozmów sześciostronnych na temat denuklearyzacji Korei Płn. W negocjacjach oprócz Północy i Rosji udział biorą także Chiny, Japonia, Korea Południowa oraz Stany Zjednoczone.

O możliwej podróży Kima informowały dzień wcześniej media południowokoreańskie.

Północnokoreański przywódca po raz ostatni odwiedził Rosję w 2002 roku. Spotkał się wówczas we Władywostoku z Władimirem Putinem, wówczas prezydentem, a obecnie premierem.