Do spotkania szefów państw ma dojść w środę w Ułan Ude. Mają rozmawiać, jak sądzą obserwatorzy, o północnokoreańskim programie nuklearnym, źródłach energii i pomocy żywnościowej dla Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej(KRLD).

Reklama

Według agencji Associated Press rozmowy będą dotyczyć też umowy o rurociągu, którym rosyjski gaz ma popłynąć do Korei Południowej przez Koreę Północną. Na razie jednak brak postępów w tej sprawie z racji impasu w rozmowach na temat północnokoreańskiego programu jądrowego.

Po przyjeździe do Ułan Ude północnokoreańska delegacja udała się samochodami do wioski Turka, gdzie budowana jest strefa turystyczna.

Wizyta Kim Dzong Ila w Rosji jest otoczona tajemnicą. W Ułan Ude kordony policjantów odgradzały go od mediów. Papierem zalepiono nawet okna budynku stacyjnego, a pracownikom kolei nakazano pozostać wewnątrz - powiedziała agencji AP fotoreporterka z Ułan Ude Anna Ogorodnik. Oświadczyła, że zatrzymano ją, gdy próbowała zrobić zdjęcie, lecz wypuszczono, kiedy pokazała legitymację dziennikarską.

To pierwsza od dziewięciu lat wizyta Kim Dzong Ila w Rosji. Lider komunistycznej KRLD zabiega w ostatnich miesiącach o pomoc potęg regionu dla swego zubożałego kraju, walczącego z następstwami niedawnych powodzi i sankcji gospodarczych, i trzykrotnie w ciągu niespełna dwóch lat odwiedzał Chiny.