Karawan z trumną udekorowaną białymi kwiatami ciągnęły cztery białe konie. Kondukt żałobny obserwowało ok. 3 tys. osób. Dla zapewnienia porządku zmobilizowano blisko 10 tys. policjantów. Msza żałobna miała charakter prywatny. Rodzina zwróciła się do mediów, by nie filmować jej w kościele.

Reklama

Śmierć 29-letniego Duggana uważana jest za zapalnik czterodniowych zamieszek w Londynie i regionie Midlands, które spowodowały szkody materialne, oceniane na ponad 30 mln funtów. Rodzina zastrzelonego zorganizowała w dwa dni po incydencie wiec przed posterunkiem policji, domagając się wyjaśnień, ale odcięła się następnie od rozruchów, które początkowo wybuchły w dzielnicach Tottenham i Wood Green.

W sprawie śmierci Duggana toczy się dochodzenie policyjne, którego wynik będzie znany za około pół roku. Wstępne ustalenia, do których dotarł dziennik "Times" sugerują, że Duggan został namierzony przez policję, która postanowiła go aresztować w przekonaniu, iż jest bliski popełnienia przestępstwa.

Duggan był pasażerem taksówki, zatrzymanej przez policję w pobliżu stacji metra Tottenham Hale. Z pierwszych, oficjalnych wypowiedzi policji wynikało, że Duggan pierwszy strzelił do funkcjonariusza policji, ale testy balistyczne wykazały, że dwa wystrzelone pociski pochodziły z broni policyjnej: od pierwszego Duggan zginął, a drugi wbił się w policyjną krótkofalówkę.

Na miejscu znaleziono też pistolet startowy, dostosowany do strzelania ostrą amunicją. Był zawinięty w skarpetę z dziurą. Taką bronią posługuje się zorganizowany świat przestępczy, ponieważ pistolet nie jest widoczny, a łuska od naboju zostaje w skarpecie, a nie na miejscu przestępstwa.

Jeden z dwóch funkcjonariuszy policji z doborowej jednostki, upoważnionej do posługiwania się bronią palną, miał zauważyć pistolet Duggana i oddać dwa strzały w przekonaniu, że życie policjantów jest w niebezpieczeństwie.

Postępowanie przed sądem koronera ustaliło, że Duggan zginął od pojedynczego strzału, który ugodził go w klatkę piersiową.

Brat Duggana, 42-letni Shaun Hall oskarżył policję o to, że strzela tak, by zabić. Według niego doborowy policyjny strzelec mierzył w klatkę piersiową, zamiast w inne części ciała. Lokalny poseł David Lammy stwierdził, że brak informacji ze strony policji był dla rodziny nie do zniesienia.

ReklamaWypowiadając się na posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych Izby Gmin w przededniu pogrzebu szefowa MSW Theresa May zaapelowała do polityków, by powstrzymali się od wydawania pochopnych sądów w sprawie przyczyn rozruchów, połączonych z podpaleniami i grabieżą sklepów.

Według niej, "do twierdzeń o bezpośrednim związku ulicznych ekscesów ze śmiercią Duggana należy podchodzić bardzo ostrożnie".