Kardynał Ravasi, który jest biblistą, podejmuje liczne inicjatywy w celu ożywienia dialogu z niewierzącymi i intelektualistami, zalecanego przez papieża Benedykta XVI. Bierze również pod uwagę rozsyłanie wiadomości w języku angielskim, ponieważ Twitter za Atlantykiem cieszy się dużą popularnością - podała w komunikacie jego dykasteria.

Reklama

Sam papież już w czerwcu symbolicznie nadał na Twitterze wiadomość o uruchomieniu nowoczesnego portalu multimedialnego "News.va", gromadzącego w czasie rzeczywistym wiadomości o Kościele.

W piątek kardynał Ravasi przedstawił dziennikarzom bilans inicjatyw podjętych na rzecz dialogu z niewierzącymi w ramach "Dziedzińca Pogan" - którego ideę podsunął w końcu 2009 roku papież. Łacińskim Atrium Gentium nazywano najniższy i najłatwiej dostępny zewnętrzny dziedziniec Świątyni Jerozolimskiej, dostępny dla ludzi innej wiary, a nawet ludzi nieczystych według prawa żydowskiego. Żydzi schodzili się tam, by posłuchać sławnych uczonych w Piśmie, którzy prowadzili wykłady lub dyskutowali ze sobą w otoczeniu uczniów, poganie zaś, by załatwić różne interesy.

Kardynał oznajmił, że Dziedziniec Pogan (włoskie Cortile dei Gentili) ma już swoją stronę internetową: www.cortiledeigentili.com, z tłumaczeniami na angielski, francuski, niemiecki oraz hiszpański i portugalski.

W ramach Dziedzińca Pogan Papieska Rada ds. Kultury zorganizowała już spotkania w Bolonii, Paryżu, Bukareszcie. Przewiduje też kolejne: w Tiranie, Florencji, Barcelonie, Palermo, Pradze, Mediolanie i Waszyngtonie.

Reklama

Według kard. Ravasiego, Dziedzińce Pogan na Bliskim Wschodzie, gdzie napięcia między światem laickim a ekstremistami religijnymi są niezwykle silne, nie wchodzą na razie w grę. Przedsięwzięcie takie "byłoby najtrudniejsze, chociaż właśnie tam byłoby najbardziej przydatne" - zauważył.

Reklama

Pierwsze spotkania - przypomniał kard. Ravasi - przyciągnęły, np. 11 i 12 października w Bukareszcie, intelektualistów z górnej półki, agnostyków i ateistów, ponieważ "niewierzących, tak samo jak nas, bardzo martwi ta szara strefa, bez koloru i zapachu, absolutnej indyferencji i ignorancji" w sprawie wielkich kwestii etycznych.

Z kolei w Paryżu inauguracja Dziedzińca Pogan trwała dwa dni i odbywała się w czterech miejscach dla podkreślenia różnych płaszczyzn dialogu i spotkań wierzących z niewierzącymi. Były to spotkania w siedzibie UNESCO, na Sorbonie, w Instytucie Francuskim i skierowane do szerokiego odbiorcy, w szczególności młodzieży, spotkanie przed katedrą Notre Dame, w której przez cały ten czas Wspólnota z Taize prowadziła czuwanie modlitewne.

Kard. Ravasi od 2007 roku co tydzień publikuje artykuły biblijne w najstarszym w Polsce tygodniku o tematyce społeczno-religijnej - "Przewodniku Katolickim".