"Wielu naszych rodaków pogubiło się w poszukiwaniach właściwego kształtu życia osobistego, rodzinnego i społecznego, nie odróżniając dobra od zła" - powiedział metropolita krakowski.
Zaznaczył, że "miejsce w polityce zdobywa się, walcząc z wartościami, które stanowiły zawsze o tożsamości narodu". "Bluźnierstwo uważa się za sztukę, a patriotyzm i miłość ojczyzny za zacofanie" - podkreślił hierarcha.
Kardynał Dziwisz zwrócił uwagę, że "nowa ewangelizacja, nowe odczytanie Ewangelii, które przekłada się na życie, jest naszym programem i zadaniem". "To zadanie dla pasterzy i dla wiernych, dla wszystkich, którym leży na sercu dobro narodu i którzy kierują się poczuciem odpowiedzialności za jego przyszłość" - zaznaczył kard. Dziwisz.
Msza św. kończąca obrady Episkopatu Polski była nabożeństwem dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II. Została odprawiona w 33. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Przewodniczył jej abp Józef Michalik obchodzący w niedzielę srebrny jubileusz sakry biskupiej. W 1986 roku, w 8. rocznicę swojego wyboru w bazylice św. Piotra w Rzymie abp. Michalikowi święceń biskupich osobiście udzielił Jan Paweł II. Był jedynym wyświęconym tego dnia biskupem.
Z okazji 25-lecia święceń biskupich list do abp. Michalika wysłał papież Benedykt XVI. List odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
"Wypełniając roztropnie i gorliwie urząd biskupa, pragniesz wspierać wszystkich wiernych powierzonych Twej pasterskiej trosce, aby coraz lepiej poznawali Wolę Bożą i osiągnęli zbawienie. Mając dobre rozeznanie zmieniających się warunków życia w sferze duchowej, społecznej, czy politycznej i korzystając ze środków społecznego przekazu właściwie podajesz nauczanie Kościoła, ukazując i chroniąc niezmienną i wieczna prawdę Ewangelii" - napisał Benedykt XVI.
Przewodniczący KEP, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział na zakończenie mszy św., że Jan Paweł II był darem Boga dla Polski. Przypomniał, że Papież-Polak zapisał "świętymi swoje lata pontyfikatu".
"To jemu zawdzięczamy ogłoszenie świętego biskupa Jana Sebastiana Pelczara, ogłoszenie błogosławionym ks. Jana Balickiego i tylu, tylu innych świętych naszej ojczyzny. Jemu zawdzięczamy wytyczenie dróg i drogowskazów wiary prowadzących w XXI wiek" - dodał abp Michalik.
Hierarcha podkreślił, że papież był "gigantem duchowym" i byłoby niewdzięcznością nie dziękować za Jana Pawła II.
Przewodniczący KEP szczególnie wyróżnił w swoim przemówieniu abp. seniora archidiecezji przemyskiej Ignacego Tokarczuka. Podkreślił, że jest to "biskup legenda". "Dziękujemy za tamte lata pracy i modlitewną obecność w czasie tej mszy św." - powiedział abp Michalik.
Abp Tokarczuk, jako bp przemyski, mimo braku zezwoleń władz PRL budował w diecezji Kościoły, w sumie za jego rządów powstało ponad 400. Hierarcha wsławił się także bezkompromisową postawą wobec komunistycznych władz.
We mszy św. uczestniczyło kilka tysięcy osób. Część zebranych, która nie zmieściła się w Kościele, śledziła przebieg uroczystości na ustawionym obok świątyni telebimie.
W wydanym w niedzielę komunikacie biskupi zgromadzeni na 356. zebraniu plenarnym KEP w Przemyśli nawiązując do niedawnych wyborów parlamentarnych "wyrażają ubolewanie, że ponad połowa Polaków nie wzięła udziału w głosowaniu". "Tym samym nie skorzystała z możliwości wpływania na kształt stanowionego w Ojczyźnie prawa" - napisali.
Podczas przemyskich obrad Episkopat zwrócił też uwagę "na zauważalny wzrost tendencji do usuwania religii z przestrzeni publicznej". "Biskupi wzywają do przeciwstawiania się tego rodzaju naciskom, które są niezgodne z Konstytucją" - zaznaczono w komunikacie.
KEP przypomniała też zapis zawarty w ustawie o radiofonii i telewizji z 1992 roku o misji telewizji publicznej i wartościach chrześcijańskich. Mówi on, że "audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości". "Dwa lata później Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że przepis ten +zgodny jest z zasadą demokratycznego państwa prawnego+ oraz +z zasadą równości+ wyrażoną w Konstytucji" - podkreślili biskupi.
356. zebranie wybrało nowego sekretarza generalnego KEP. Został nim biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Wojciech Polak. Dokonało też wyboru członków i przewodniczącego zespołu ds. nowej ewangelizacji. Będzie nim bp Grzegorz Ryś. Zespół wchodzi w skład komisji ds. duszpasterstwa. Z kolei w miejsce wybranego na sekretarza Episkopatu Polski bp. Wojciecha Polaka, delegatem ds. Polonii został wybrany bp Wiesław Lechowicz. Biskupi wybrali też nowego przewodniczącego komisji ds. misji - bpa ełckiego Jerzego Mazura.