Do tej pory ampułka z krwią polskiego papieża, pobraną w ostatnich dniach jego życia, była przechowywana przez zakonnice pracujące w tym watykańskim szpitalu, położonym na wzgórzu Janikulum. Obecnie zaś mogą ją zobaczyć wystawioną w kaplicy pacjenci i ich rodziny.
"To dar cenny i nadzwyczajny" - podkreślił kardynał Bertone podczas ceremonii przeniesienia relikwii. "Pamięć o Janie Pawle II jest żywa i towarzyszy cierpieniom i nadziejom tylu dzieci oraz ich bliskich" - dodał w czasie uroczystości, zorganizowanej na dwa dni przed wspomnieniem liturgicznym błogosławionego Jana Pawła II.
Druga przechowywana w Rzymie relikwia z krwią Jana Pawła II znajduje się w skarbcu urzędu papieskich celebracji liturgicznych w Watykanie. Została ona wystawiona 1 maja podczas beatyfikacji na Placu świętego Piotra. Do ołtarza przyniosły ją polska zakonnica siostra Tobiana z papieskiego apartamentu oraz siostra Marie Simon-Pierre z Francji, której uzdrowienie uznano za cud za wstawiennictwem polskiego papieża.
Komentarze(15)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeJego autorami są: ukraiński rzeźbiarz Ołeksandr Wasiakin oraz rosyjscy rzeźbiarze - Ilja i Nikita Fioklinowie. Przedstawia naturalnych rozmiarów postać siedzącego Jana Pawła II z otwartą książką na kolanach.
Ustawiono go wśród pomników i popiersi najwybitniejszych umysłów świata, m.in. Leonarda da Vinci, Niccolo Machiavellego, Heinricha Heinego, Charlesa Dickensa, Abrahama Lincolna, Mahatmy Gandhiego i Jamesa Joyce'a. Panteon ten tworzony jest od 1994 roku.
Monument został odlany w moskiewskiej firmie związanej z Fundacją Artistika. Ma ponad 1,8 metra wysokości i waży dwie tony. Stanął na granitowym postumencie. Pomysłodawcami wzniesienia w stolicy Rosji pomnika Jana Pawła II są Jekatierina Gienijewa, dyrektor Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej, oraz Grigorij Amnuel, dyrektor Otwartego Klubu "Dialog Międzynarodowy", rosyjskiej organizacji pozarządowej.
- Zawsze pamiętamy o niespełnionym marzeniu Jana Pawła II, żeby przyjechać do Rosji - mówi Amnuel. - Środowiska związane z Dialogiem Międzynarodowym od kilku lat nosiły się z pomysłem uhonorowania polskiego papieża. Od kiedy do sprawy włączyła się Jekatierina Gienijewa prace nabrały tempa - dodaje. W budowę pomnika zaangażowało się wiele postaci polskiej polityki i gospodarki, m.in. były minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld i były ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Jerzy Bahr.
polska się do tej prubówki będzie się modlić bo religijnej ciemnoty w polsce mamy na pęczki szczegulnie na zacofanym podkarpaciu