"Rada NATO potwierdziła decyzję podjętą w zeszłym tygodniu: operacja w Libii zakończy się 31 października" - napisał Rasmussen. Wstępną decyzję o zakończeniu działań w Libii podjęto w ubiegły piątek na nadzwyczajnym spotkaniu Rady NATO, po potwierdzeniu informacji o śmierci libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego oraz opanowaniu przez siły powstańcze Libii większości terytorium kraju.

Reklama

Miała ona zostać potwierdzona w tę środę, jednak ze względu na trwające negocjacje pomiędzy przedstawicielami Sojuszu, ONZ oraz nowych władz w Libii decyzję odroczono do piątku. Przedstawiciele Narodowej Rady Libijskiej (NRL) wielokrotnie bowiem apelowali o utrzymanie sił NATO do końca roku, albo przynajmniej do końca przyszłego miesiąca.

Rada Bezpieczeństwa ONZ cofnęła jednak w czwartek swą autoryzację natowskiej operacji w Libii. Jednogłośnie przyjęto rezolucję w sprawie wygaśnięcia mandatu ONZ dla tej operacji oraz odwołano zakaz lotów nad Libią.

NATO rozpoczęło operację "Zjednoczony Obrońca" 31 marca. Polegała ona na kontroli nałożonego na Libię przez ONZ embarga na dostawy broni, kontroli strefy zakazu lotów nad terytorium Libii oraz na działaniach mających na celu ochronę ludności cywilnej. Od początku operacji do momentu wstrzymania działań 24 października NATO przeprowadziło ponad 26,1 tys. lotów.