Rząd premiera Grecji Jeorjosa Papandreu jest gotów do rozmów z opozycją na temat jej postulatu utworzenia rządu przejściowego do czasu rozpisania przedterminowych wyborów - poinformował w czwartek rzecznik rządu.

Reklama

"Z zadowoleniem witamy decyzję Nowej Demokracji o poparciu umowy z 26 października" - powiedział dziennikarzom Ilias Mosialos, odnosząc się do październikowego porozumienia o pomocy finansowej dla Grecji. "Jeśli chodzi o inne propozycje, jesteśmy gotowi je poważnie przedyskutować w interesie kraju" - dodał.

Referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i MFW nie odbędzie się, jeśli partie rządzące i opozycyjne porozumieją się co do rozwiązania kryzysu politycznego w kraju - poinformował w czwartek przedstawiciel kancelarii premiera Grecji. "Nie ma powodu, by rozpisywać referendum, jeśli zostanie osiągnięty konsens między dwiema największymi partiami" - powiedział przedstawiciel kancelarii.

Gdy premier ogłosił decyzję o referendum w poniedziałek, rozpętał piekło. Giełd runęły, a świat nie wierzył, że Grecji uda się uniknąć bankructwa. Decyzja szefa rządu wzbudziła wściekłość Sarkozy'ego i Merkel.