"Wszędzie wietrzy on (Kaczyński) zdradę narodowego konserwatyzmu, wyrzuca z partii nawet najbardziej zaufane osoby. Teraz wyrzuceni kontratakują: wraz z innymi buntownikami zakładają nowy sojusz - przeciw Kaczyńskiemu" - pisze "Spiegel Online".

Reklama

Komentuje, że w założonej w 2001 r. partii PiS "posłuszeństwo jest najwyższym obowiązkiem, a słowa sprzeciwu nie są pożądane". Dowodem tego jest - według "Spiegla" - wyrzucenie z PiS trzech czołowych polityków tej partii: Jacka Kurskiego, Zbigniewa Ziobry i Tadeusza Cymańskiego, którym nawet nie udzielono głosu podczas posiedzenia Komitetu Politycznego PiS.

"Do niedawna byli oni najbliższymi partyjnymi kolegami Kaczyńskiego. Dopóki nie odważyli się zażądać +więcej demokracji+ w PiS, co było pośrednią krytyką stylu kierowania partią przez jej szefa". Niemiecki portal informuje o powstaniu frakcji parlamentarnej Solidarna Polska i planach założenia nowej partii prawicowej.

"Spiegel" zauważa, że takie samorozkładanie się opozycji jest "prezentem dla premiera Donalda Tuska i jego Platformy Obywatelskiej". Ocenia, że to dzięki Tuskowi wielu Polaków ma już dość antyniemieckich tonów, a stosunki Polski z Niemcami, Rosją i UE się poprawiły.