Rosja dostarczyła Syrii przeciwokrętowe pociski manewrujące - poinformowała w czwartek rosyjska agencja Interfax, powołując się na anonimowe źródło wojskowe.

Reklama

Syria, gdzie autokratyczny reżym prezydenta Baszara el-Asada uśmiercił przy tłumieniu trwających od marca prodemokratycznych demonstracji ponad 4 tys. ludzi, popada w coraz większą izolację na arenie międzynarodowej. Rosja wypowiadała się jednak przeciwko rozszerzeniu sankcji, nałożonych przez państwa zachodnie oraz Ligę Arabską na Syrię i nie zamierza zrezygnować z dostarczania jej uzbrojenia.

"Kontrakt został całkowicie zrealizowany, niemal przed terminem. Broń ta chroni całe wybrzeże Syrii przed ewentualnym atakiem z morza" - powiedziało cytowane przez Interfax źródło, nie podając jednak, kiedy nastąpiła dostawa. Jej wartość szacuje się na 300 mln dolarów.

Rosja oraz Chiny zawetowały w październiku projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającej reżym Asada. Moskwa twierdzi, iż uchwalenie rezolucji otworzyłoby drogę do interwencji zbrojnej takiej jak w Libii, gdzie jej zdaniem NATO nadużyło mandatu Rady Bezpieczeństwa.