Rzecznik Pentagonu George Little wydał oświadczenie, w którym napisano, że obecność amerykańskiej marynarki wojennej w Zatoce Perskiej jest zgodna z prawem międzynarodowym.

Reklama

Wcześniej o zamiarze dalszego rozmieszczania przez USA okrętów w Zatoce Perskiej mówił rzecznik Centralnego Dowództwa, komandor porucznik Bill Speaks. "To regularne rutynowe ruchy, które są zgodne z naszym długoterminowym zaangażowaniem w kwestie bezpieczeństwa i stabilności w tym regionie, i wsparcie trwających operacji" - oświadczył rzecznik w e-mailu w odpowiedzi na pytania agencji Reuters.

Speaks powiedział, że marynarka wojenna USA działa zgodnie z międzynarodowymi konwencjami morskimi i utrzymuje stan wysokiej gotowości w celu zapewnienia stałego bezpiecznego ruchu na wodach mających zasadnicze znaczenie dla światowego handlu.

We wtorek Iran zagroził bliżej niesprecyzowanymi działaniami, jeśli amerykańska flota skieruje z powrotem do Zatoki Perskiej swój lotniskowiec.

Dowódca sił zbrojnych Iranu Ataollah Salehi oświadczył, że Iran podejmie działania, jeśli lotniskowiec sił USA powróci do Zatoki Perskiej, skąd wypłynął podczas irańskich manewrów wojskowych. Salehi nie podał nazwy lotniskowca, ani nie wyjaśnił, jakie ewentualne działania ma na myśli. Według Reutera chodzi o USS John C. Stennis, który kieruje operacjami amerykańskich sił morskich w tym regionie.

Reklama