Narodowe Archiwum USA opublikowało nagrania z pokładu Air Force One, których nie dołączono niegdyś do oficjalnych akt. Taśmy znajdowały się w archiwach generała Chestera "Teda" Cliftona Jr, doradcy wojskowego Kennedy'ego. Dlaczego nagrania przeleżały tyle lat w archiwach doradcy prezydenta?

Reklama

Brakujące taśmy budziły wiele kontrowersji, zastanawiano się, dlaczego w oficjalnych nagraniach z feralnego piątku 22 listopada 1963 roku brakuje właśnie tych 42 minut.

Taśmy pokazują rozpacz rodziny i zaskoczenie władz USA. Nagrania utrwaliły też głosy znajdującego się na pokładzie prezydenta Lyndona B. Johnsona oraz jego rozmowę telefoniczną z matką Kennedy'ego, Rose Kennedy. Płaczę wraz z panią - mówi Johnson. Ona zaś odpowiedziała mu - Wiem, że kochałeś Johna. I on ciebie też kochał.

Na taśmach z Air Force One, wiozącego Johnsona i Jackie Kennedy znalazły się też narady szefa Secret Service Jerry'ego Behna dotyczące ciała zamordowanego prezydenta.

Jak podaje BBC odnalezione 42 minuty nagrań z Air Force One ukazują nowe fakty związane z zabójstwem prezydenta. Informują m.in. gdzie w momencie zamachu znajdował się Curtis LeMay, szef sił powietrznych USA oraz polityczny przeciwnik Kennedy'ego.