Swą pracą poświęconą zasadzie równości każdego człowieka, reformom i demokracji, prezydent Lech Wałęsa znakomicie ucieleśnia te ideały - powiedziała w czwartek wieczorem czasu lokalnego dyrektor fundacji Carla Knorowski.

Reklama

Wałęsa, gorąco witany na bankiecie zorganizowanym z okazji wręczenia mu Lincoln Leadership Prize, dziękował za wyróżnienie. Chciałbym podziękować, za to, że zostałem skojarzony z tym wielkim człowiekiem - powiedział były prezydent.

PAP/EPA / KAMIL KRZACZYNSKI

Pytany przez dziennikarzy, jak czuje się porównany do Lincolna, odpowiedział: Będę się musiał głębiej nad tym zastanowić. Na pewno (Lincoln) walczył o wolność i ja też, ale to były inne epoki.

Podczas bankietu zaprezentowano portret Wałęsy, który będzie częścią poświęconej mu wystawy prezentowanej do końca lutego w Bibliotece Prezydenckiej i Muzeum Abrahama Lincolna w Springfield, stolicy stanu Illinois.

PAP/EPA / KAMIL KRZACZYNSKI

Podziwiam w nim to, że jest człowiekiem czynu, siły i wiary, który jest w stanie osiągnąć każdy cel. Pokazał nam wszystkim, ludziom na całym świecie, jak jedna osoba może zmienić rzeczywistość - powiedziała Carla Knorowski o legendarnym przywódcy Solidarności.

PAP/EPA / KAMIL KRZACZYNSKI

Nagroda Lincoln Leadership Prize przyznawana jest od 2006 roku. Jako pierwsza otrzymała ją sędzia Sądu Najwyższego USA Sandra Day O'Connor. W kolejnych latach nagrodzeni zostali arcybiskup z RPA Desmond Tutu, amerykański astronauta James Lovell Jr. i dziennikarz amerykańskiej telewizji NBC Tim Russert.

PAP/EPA / KAMIL KRZACZYNSKI

Fundacja Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna wspiera programy edukacyjne, organizuje konferencje i wystawy oraz przygotowuje publikacje, które mają na celu poszerzanie i propagowanie wiedzy na temat 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek w USA obchodzona będzie 203. rocznica urodzin Lincolna. W Illinois i kilku innych stanach jest to oficjalne święto.