Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że w konsulacie będą pracować początkowo cztery, a potem sześć osób. Wcześniej rzecznik MSZ Marcin Bosacki wyjaśniał, że agencja konsularna będzie miała niewielką, ale stałą obsadę.

Reklama

Te okolice są dla Polaków szczególne: Katyń to miejsce pochówku tysięcy polskich oficerów, Smoleńsk to miejsce gdzie dwa lata temu zginęło w katastrofie 96 naszych rodaków - przypomniała wiceminister. Mamy nadzieję, że dzięki agencji będziemy w stanie pomagać ludziom, którzy będą tu przyjeżdżać, żeby oddawać hołd pamięci jednym i drugim - podkreśliła podczas wtorkowej inauguracji placówki.

Wiceminister zapowiedziała, że pracownicy agencji będą też pomagali w formalnościach związanych ze wznoszeniem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej oraz w opiece nad miejscami pamięci narodowej w Katyniu i Smoleńsku. Mam nadzieję, że agencja przysłuży się także pomocy, którą świadczymy osobom polskiego pochodzenia zamieszkującym te ziemie w utrzymaniu ich kontaktów z ojczyzną - dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Wiceminister zaznaczyła, że na razie nie jest przewidziane wydawanie wniosków wizowych dla mieszkańców Smoleńska i obwodu smoleńskiego. W komunikacie MSZ przesłanym PAP we wtorek poinformowano, że w drugiej połowie roku w agencji konsularnej otwarty zostanie również, w trybie outsourcingu wizowego, punkt przyjmowania wniosków wizowych.

Na pytanie PAP o szacunki dotyczące liczby Polaków odwiedzających Katyń i Smoleńsk Pełczyńska-Nałęcz odpowiedziała, że takich dokładnych szacunków nie ma, natomiast tych osób jest coraz więcej. To są osoby, które przyjeżdżają na miejsce pamięci w Katyniu, a w ciągu ostatnich dwóch lat to są także osoby, które odwiedzają Smoleńsk w związku z katastrofą - mówiła.

Reklama

Jak dodała, MSZ spodziewa się, że z każdym rokiem tych osób będzie coraz więcej. To jest związane nie tylko ze smutną historią, ale z tym, że coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Polski. W ciągu ostatniego roku o jedną czwartą wzrosła ilość wiz wydawanych przez Polskę obywatelom Federacji Rosyjskiej i mamy nadzieję, że ten ruch także w drugą stronę będzie coraz intensywniejszy - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Reklama

Mer Smoleńska Aleksandr Daniluk ocenił, że otwarcie agencji będzie sprzyjać przede wszystkim rozwojowi relacji gospodarczych, u podstaw których będą relacje międzyludzkie. Jestem przekonany, że będzie to korzystne dla nas wszystkich - ocenił. Przypomniał, że Smoleńsk i Warszawa są od tego roku miastami partnerskimi.

Pierwszy zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Michaił Kurkow stwierdził, że wraz z otwarciem agencji otworzy się dla obwodu smoleńskiego nowy etap w relacjach z polskimi przyjaciółmi. Wyraził też pragnienie wzmocnienia stosunków gospodarczych, aby współpraca pomiędzy firmami polskimi i rosyjskimi przebiegała bez problemu.

Otwarcie agencji było ostatnim punktem wtorkowej wizyty w Smoleńsku i Katyniu polskiej delegacji rządowej, w skład której weszli także krewni ofiar katastrofy smoleńskiej. Delegacji przewodniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Podczas uroczystości w Smoleńsku w drugą rocznicę katastrofy ustanowiono symbolicznie lokalizację pomnika jej ofiar katastrofy smoleńskiej, który ma być odsłonięty 10 kwietnia 2013 r.