Akt oskarżenia zawiera 11 zarzutów, w tym udział w masakrze około 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku. Zarzuty dotyczą też zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

70-letni Mladić, który siedział na sali sądowej za swoim adwokatem, był ubrany w ciemnoszary garnitur i jasną koszulę.

Reklama

Mladić nie przyznaje się do winy.

Proces rozpoczął się od wystąpienia prokuratora. Mladić kierował czystką etniczną w Bośni - powiedział prokurator Dermot Groome przed haskim trybunałem.

Odczytanie aktu oskarżenia potrwa ok. sześciu godzin. Odbędzie się w środę i w czwartek. Proces będzie kontynuowany 29 maja, kiedy zostanie przesłuchany pierwszy świadek oskarżenia.

Reklama

Według prokuratury proces może potrwać około trzech lat.

Przed budynkiem trybunału zgromadziły się krewne zamordowanych w Srebrenicy mężczyzn i chłopców, zrzeszone w pozarządowej organizacji "Matki ze Srebrenicy". Kobiety trzymały transparenty z napisami: "Żądamy sprawiedliwości dla ofiar Srebrenicy", "Mladić: największy zabójca ludzi, w tym niewinnych dzieci".

To największy rzeźnik na Bałkanach i na świecie - powiedziała agencji AFP 65-letnia Munira Subasić. Kobieta, która straciła podczas wojny w 1995 r. 22 członków rodziny przybyła do Hagi na rozpoczęcie procesu.

Reklama

Będę patrzyła mu w oczy i pytała, czy żałuje - dodała. Munira powiedziała, że zajmie na sali sądowej miejsce dla publiczności.

W lipcu 1995 roku Mladić dowodził operacją wojskową, podczas której siły Serbów bośniackich zajęły Srebrenicę, choć była ona jedną z ONZ-owskich "stref bezpieczeństwa". Wymordowano następnie ok. 8 tys. Muzułmanów - mężczyzn i chłopców.