Oskarżone w wieku 23, 24 i 27 lat przyznały się do winy - donosi telewizja Ulsteru (UTV).

Reklama

Milena Halina T., Sandra P. oraz Marta K. zostały stosunkowo łagodnie potraktowane przez sąd, ponieważ uznano, że w nierząd zaangażowały się dobrowolnie i same nie przymuszały innych.

Oskarżone były częścią bardzo prostego, niewyszukanego układu. Dzieliły się pieniędzmi i nikt nimi nie kierował - wskazał jeden z obrońców.

K. postawiono dodatkowy zarzut - utrudniania policyjnego dochodzenia, ponieważ w czasie, gdy policja wchodziła do zajmowanego przez nią mieszkania w celu przeszukania, połknęła kartę SIM.

Wszystkie trzy zostały aresztowane we wtorek w ramach wielkiej policyjnej operacji przeciwko handlowi żywym towarem (Operation Quest) z udziałem policji w Irlandii Płn. i Republice Irlandii.

Reklama

Dwie inne kobiety, których narodowości nie podano, aresztowane we wtorek w Belfaście, zostały zwolnione za poręczeniem. W Irlandii w rejonie graniczącym z Irlandią Płn. aresztowano mężczyznę i dwie kobiety. Kolejne trzy kobiety, o których policja sądzi, że były zmuszane do prostytucji, są pod specjalistyczną opieką.

W operację Quest zaangażowano 170 policjantów z Irlandii Płn. (PSNI) oraz 200 policjantów irlandzkich (An Garda Siochana). Wspomaga ją brytyjska agencja ds. zwalczania zorganizowanej przestępczości (SOCA), Europol i brytyjska agencja kontroli granic (UK Border Agency).

W operacji skonfiskowano sprzęt, komputery i gotówkę. Przeszukano 114 adresów w Republice i 20 w Irlandii Płn. Komisarz PSNI Philip Marshall zaznacza, że jest to dopiero początek operacji.