Konserwatywna ND jest główną siłą w trójpartyjnej koalicji, w skład której wchodzi jeszcze socjalistyczny PASOK i umiarkowana Demokratyczna Lewica. Koalicja dysponuje 179-osobową większością w 300-osobowym parlamencie.

Reklama

Resort dyplomacji obejmie zastępca szefa Nowej Demokracji (ND) Dimitris Awramopulos. BBC odnotowuje, że gabinet Samarasa jest zdominowany przez jego partię; PASOK i Demokratyczna Lewica zapowiadały, że do rządu prawicowego premiera nie wejdą ich przywódcy ani deputowani. Agencja dpa zwraca uwagę, że wśród ministrów jest kilka znanych osobistości, cieszących się zaufaniem lewicy, takich jak Antonis Rupakiotis (szef resortu sprawiedliwości), Antonios Manitakis (resort reformy administracji) i Ewangelos Liwieratos (środowisko), bliski współpracownik szefa PASOK Ewangelosa Wenizelosa.

Nowy rząd ma zostać zaprzysiężony w czwartek wieczorem. Wyjątkiem będzie Rapanos, którego zaprzysiężenie zaplanowano na piątek, aby dotychczasowy minister finansów Jeorjos Zanias mógł w czwartek formalnie reprezentować kraj na spotkaniu szefów resortów finansów państw grupy euro w Luksemburgu. Samarasa zaprzysiężono w środę. Biuro prasowe premiera podkreśliło, że rząd zamierza kierować sprawami kraju przez całą czteroletnią kadencję.

Koalicja rządząca opowiada się za pozostaniem pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji w strefie euro, ale zapowiada renegocjację rygorystycznych warunków, na jakich międzynarodowi kredytodawcy ratują ten kraj przed bankructwem. W umowie koalicyjnej zapisano, że celem rządu jest wprowadzenie kraju na drogę wzrostu gospodarczego oraz zmiana części wymaganego przez kredytodawców programu oszczędnościowego, ale tak, żeby nie zagrozić "europejskiej orientacji kraju ani jego pozostaniu w strefie euro".

64-letni Rapanos, ekonomista z wykształcenia, po studiach podyplomowych w Kanadzie, nie chciał przedstawić swoich planów na ratowanie gospodarki kraju do czasu zaprzysiężenia go na urząd. Jednak zdaniem cytowanego przez "Financial Times" źródła Rapanos ma "zdecydowane poglądy w kwestii ściągania podatków oraz walki z unikaniem ich płacenia". "Teraz być może będzie miał okazję, by wprowadzić te pomysły w życie" - dodaje źródło.

Rapanos zyskał głęboką wiedzę na temat finansów państwa podczas długiej kariery w instytucjach państwowych. Pierwszy raz zetknął się z tematyką europejską w 2000 r., gdy został wyznaczony na przedstawiciela Grecji w UE przed wstąpieniem tego kraju do strefy euro. Jednocześnie kierował zespołem doradców ówczesnego ministra finansów, wspierając reformy, które umożliwiły zrównoważony wzrost na poziomie ponad 4 proc. rocznie i wzrost wpływów z podatków - przypomina "FT".

W 2009 r. został mianowany szefem Narodowego Banku Grecji, przez 10 lat kierował też wpływowym think tankiem.

W Grecji jest powszechnie znany ze swej działalności w lewicowej grupie oporu, która przeprowadzała zamachy na cele związane z juntą czarnych pułkowników, rządzących Grecją w latach 1967-1974. Został za to skazany na cztery lata więzienia.