Dane dotyczące Syryjczyków, którzy w ciągu ostatnich dwóch dób szukali schronienia w Libanie różnią się poważnie w zależności od źródła. Według libańskich organów bezpieczeństwa, 18,6 tys. Syryjczyków przeszło granice Libanu w ciągu ostatnich 48 godzin.

Reklama

Tylko w ciągu ostatnich 48 godzin wskutek zaostrzenia się walk w Syrii granicę z Libanem przekroczyło od 8,5 tys. do 30 tys. Syryjczyków. Według UNHCR od początku konfliktu, czyli od marca 2011 roku, do krajów sąsiednich uciekło z Syrii ok. 210 tys. osób. Liczba oficjalnie zarejestrowanych w Libanie syryjskich uchodźców wynosi 26,9 tys..

Od początku 2011 roku do Turcji uciekło przed represjami reżimu Baszara el-Asada 43 tys. osób. Znaleźli oni schronienie w obozach założonych specjalnie dla syryjskich uchodźców nieopodal granicy turecko-syryjskiej.

Według władz Jordanii w tym kraju przebywa obecnie 140 tys. Syryjczyków, którzy uciekli ze swego kraju. 27 tys. jest oficjalnie zarejestrowanych jako uchodźcy.

Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) ogłosił w piątek, że nie jest w stanie podać dokładnej liczby osób, które uciekły ze swych miejsc zamieszkania, ale pozostały w Syrii. W ubiegłym tygodniu oceniano liczbę uchodźców, którzy zmienili miejsce pobytu wewnątrz kraju, na około milion ludzi.

Reklama