Islamiści, którzy okupują północ Mali, amputowali w środę rękę złodziejowi w miejscowości Ansongo na południe od Gao. Dokonali tego po raz pierwszy od przejęcia przed czterema miesiącami kontroli nad regionem - podała w czwartek agencja AFP.

Jak powiedział świadek, który w środę przebywał w Ansongo, ofiarą był złodziej motocykla. Dodał, że podczas amputacji polało się dużo krwi. Według świadka w akcie okaleczenia, który przeprowadzono w miejscu publicznym, uczestniczyły dziesiątki osób.

Reklama

Szef islamistów z Ansongo Mohamed Uld Abdin potwierdził te informacje. Takie jest prawo Boże - powiedział. Wczoraj w Ansongo wprowadziliśmy szariat. Ręka złodzieja została ucięta. Wymaga tego szariat - dodał. Za kilka dni zrobimy to samo w Gao. Nikt nie może nam w tym przeszkodzić - podkreślił.

W niedzielę mieszkańcy Gao uniemożliwili islamistom z Ruchu na rzecz Jedności Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO), sprzymierzonego z Al-Kaidą Muzułmańskiego Maghrebu (AQMI), amputowanie ręki złodziejowi.

Ostatnim razem odroczyliśmy amputację z powodu interwencji ważnych osób, a nie z powodu ludności, która nic nie może zrobić - powiedział Uld Abdin, wspominając o tej interwencji.

Reklama