Dziennik Gazeta Prawana logo

Izraelski atak na Iran obróciłby się przeciw Izraelowi

3 września 2012, 11:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla krajowych mediów, że ewentualny izraelski atak na Iran może "obrócić się przeciwko samemu Izraelowi".

Dodał, że należy wzmocnić międzynarodowe sankcje wobec Iranu, aby uniemożliwić temu krajowi wyprodukowanie broni atomowej.

- powiedział szef francuskiej dyplomacji w wywiadzie dla kanału informacyjnego BFM TV i radia RMC.

I- podkreślił Fabius. Według szefa francuskiego MSZ nie można mieć zaufania do Irańczyków. T - powiedział.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w najnowszym raporcie, że Iran dwukrotnie zwiększył liczbę wirówek do wzbogacania uranu w podziemnym bunkrze w zakładach nuklearnych Fordo.

Władze w Teheranie odrzucają oskarżenia wspólnoty międzynarodowej o potajemne dążenie do uzyskania broni jądrowej. Twierdzą, iż wzbogacony uran jest potrzebny jako paliwo do reaktora doświadczalnego służącego celom medycznym.

W związku z programem atomowym Iranu Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła sześć rezolucji, z których cztery zawierają sankcje.

Sankcje finansowe nakładane na Iran od 2010 roku spowolniły gospodarkę tego kraju, doprowadziły do wzrostu bezrobocia i deficytu dewiz. Sytuacja pogorszyła się wraz z nałożeniem embarga na import irańskiej ropy naftowej, która jest podstawowym źródłem pozyskiwania zagranicznej waluty.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu skrytykował w niedzielę wspólnotę międzynarodową za jej ostrożną postawę wobec irańskiego programu nuklearnego. Ostrzegł, że Teheran nie ustąpi dopóki nie zobaczy przed sobą nakreślonej "czerwonej linii", której nie wolno mu przekroczyć.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj