Najbardziej znany z dziennikarzy Nguyen Van Hai, który we wrześniu 2008 roku był skazany na dwa lata pozbawienia wolności za rzekome oszustwa finansowe, otrzymał najsurowszy wyrok - 12 lat więzienia. To właśnie Nguyena prezydent USA Barack Obama wspomniał w maju w swym przemówieniu wzywającym do większej wolności mediów na świecie.

Reklama

Druga oskarżona, była policjantka Ta Phong Tan, została skazana na 10 lat. Pod koniec lipca matka dziennikarki podpaliła się przed jednym z budynków rządowych, żeby zaprotestować przeciwko traktowaniu jej córki. Trzeci oskarżony Phan Thanh Hai otrzymał wyrok czterech lat więzienia.

Cała trójka była sądzona w mieście Ho Chi Minh na południu Wietnamu.

Jak zauważa agencja Associated Press, procesy wytaczane dziennikarzom należą obecnie do głównych działań podejmowanych przez komunistyczne władze Wietnamu w ramach kampanii przeciwko niezależnym blogerom i innym prodemokratycznym działaczom.

Nguyen Van Hai, Ta Phong Tan i Phan Thanh Hai należą do "Klubu Wolnych Dziennikarzy", grupy dziennikarzy obywatelskich, którzy zamieszczają swoje teksty w internecie.

Ta Phong Tan jako była policjantka pisała na blogu "Sprawiedliwość i Prawda", gdzie krytykowano nadużywanie uprawnień przez policję. Nguyen Van Hai krytykował rząd za nieporadność w sporze z Chinami wokół wysp na Morzu Południowochińskim.

Blogerzy zostali oskarżeni o pisanie artykułów fałszujących działania rządu i sprzeciwiających się władzy. Międzynarodowe organizacje praw człowieka potępiły proces i zaapelowały o uwolnienie dziennikarzy.