Irak uzgodnił zakup w Republice Czeskiej 24 samolotów L-159 w wersji bojowej i szkolnej za ok. 1 mld dolarów w ramach odbudowy swych sił powietrznych - poinformował w piątek w Pradze rzecznik premiera Iraku Nuriego al-Malikiego. Pierwsze cztery maszyny mają przybyć do Iraku w ciągu siedmiu miesięcy - powiedział rzecznik Ali al-Musawi. Rzecznik czeskiego ministerstwa obrony Jan Pejszek potwierdził kontrakt o wartości ok. 1 mld dolarów.

Reklama

Agencja Reuters pisze, że do zakupu czeskich samolotów dochodzi w chwili, gdy na Irak wywierane są przez USA naciski, by nie umożliwiał Iranowi przerzucania drogą powietrzną sprzętu wojskowego do Syrii, gdzie od marca 2011 roku trwa konflikt zbrojny. Irak nie ma od czasu inwazji amerykańskiej, czyli od roku 2003, efektywnych sił powietrznych. Bagdad mówi, że nie będzie w stanie bronić swej przestrzeni powietrznej do 2020 roku.

Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) to lekki bojowy samolot odrzutowy, przeznaczony przede wszystkim do atakowania celów naziemnych. Może także być wykorzystywany do rozpoznania i walki powietrznej. Premier Maliki kończy w piątek dwudniową wizytę w Republice Czeskiej.