Wobec kryzysu gospodarczego trapiącego Europę nie uciekniemy od kłopotów z rosnącym nacjonalizmem i populizmem - powiedział we wtorek w Brukseli były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski na konferencji poprzedzającej wręczenie Europejskiego Medalu Tolerancji. Europejska Rada ds. Tolerancji i Pojednania, której przewodniczącym jest Kwaśniewski, przyznała Medal Tolerancji za rok 2012 prezydentowi Chorwacji Ivo Josipoviciowi i byłemu prezydentowi Serbii Borisowi Tadiciowi.

Reklama

Na konferencji, poświęconej projektowi nowego modelu prawa unijnego promującego tolerancję, Kwaśniewski powiedział PAP, że konsekwencją kryzysu gospodarczego może być szerzenie się postaw skrajnych i niechętnych imigrantom oraz Europie wielokulturowej.

Należy dbać o rozwijanie i "kontynuowanie społeczeństwa +multikulti+ pod paneuropejskim parasolem obejmującym koncepcje dotyczące właściwej edukacji na rzecz tolerancji, ale też prawa chroniącego mniejszości, imigrantów i zapobiegającego rodzeniu się etnicznych nienawiści - oświadczył Kwaśniewski.

Były prezydent zastrzegł, że nie wierzy w szybkie formalne kroki prowadzące do powołania stosownej instytucji promującej i nadzorującej takie prawo, ale uważa, że w Europie borykającej się z implikacjami kryzysu (...) taka walka o tolerancję, pojednanie i pokazywanie dróg, jak można je osiągnąć, ma sens.

Będziemy bardzo cierpliwie dobijać się do różnych drzwi, zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i instytucji krajowych, by przekonać, że od tej dyskusji nie uciekniemy - dodał Kwaśniewski wyjaśniając, że członkowie Rady czynią już zabiegi o podjęcie dyskusji przez instytucje unijne na temat nowego modelu prawa stojącego na straży tolerancji i pojednania.

Reklama

Europejska Rada ds. Tolerancji i Pojednania jest organizacją pozarządową, w skład której wchodzą m.in. byli prezydenci państw europejskich, laureaci nagrody Nobla i inne prominentne osoby ze świata polityki czy nauki.

W tym roku uhonorowano Josipovicia i Tadicia w uznaniu dla ich moralnej odwagi, tolerancji i wysiłków na rzecz pojednania, podejmowanych w trudnym dla Europy okresie kryzysu gospodarczego. Medal wręczył w Parlamencie Europejskim jego przewodniczący Martin Schulz.