Na swojej stronie internetowej Miedwiediew zapowiedział też, że dla nietrzeźwych kierowców zwiększą się wielokrotnie kary za takie wykroczenia drogowe, jak np. przejazd na czerwonym świetle czy przekroczenie prędkości i inne najbardziej niebezpieczne naruszenia zasad ruchu drogowego; kara za to może wzrosnąć do 500 tys. rubli (ok. 51 tys. zł) w Moskwie i Petersburgu, w pozostałych regionach - do 250 tys. rubli (25,6 tys. zł).

Reklama

Statystyki mówią, iż w ostatnich latach liczba ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych maleje (...), lecz liczby absolutne tragedii na drogach pozostają przerażające - oświadczył Miedwiediew na wideo, które rozpoczynają ujęcia premiera Rosja prowadzącego - w starannie zapiętych pasach - czarny samochód.

Rosja, licząca 143 mln mieszkańców, ma proporcjonalnie do liczby samochodów jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności na drogach. Dzieje się tak głównie z powodu prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwym i naruszania zasad ruchu drogowego.

Wg danych przytoczonych przez Miedwiediewa w wypadkach drogowych w Rosji w roku 2011 zginęło niemal 28 tysięcy ludzi. Na drogach giną i zostają kalekami dzieci. W roku 2012 w ponad 14 tysiącach wypadków drogowych uczestniczyły osoby niepełnoletnie.