Myśliwiec chińskiej produkcji J-15 wylądował na lotniskowcu Liaoning po wcześniejszym wystartowaniu z jego pokładu. Liaoning to były radziecki okręt Wariag (wcześniejsza nazwa Riga), kupiony w nieukończonym stanie od Ukrainy pod koniec lat 90. i następnie przeholowany do Chin, gdzie został w pełni wyposażony. Do służby wszedł we wrześniu bieżącego roku.

Reklama

Politycznym tłem rozbudowy i modernizacji marynarki wojennej Chin są ich spory z Wietnamem i Filipinami o suwerenność nad licznymi bezludnymi wysepkami na Morzu Południowochińskim oraz roszczenia Pekinu do uważanego przez Japonię za jej własność niezamieszkanego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim. Jak się przypuszcza, w sąsiedztwie wszystkich tych wysp występują bogate złoża gazu ziemnego.

Według chińskiej agencji Xinhua myśliwiec J-15 to konstrukcja porównywalna z rosyjskim Su-33 i amerykańskim F-18. Jego uzbrojenie mogą stanowić pociski kierowane powietrze-powietrze, powietrze-okręt i powietrze-ziemia. Xinhua nie podała, kiedy maszyna dokonała pierwszego lądowania na lotniskowcu.