Pierwszy tweet na profilu papieża brzmi: Drodzy przyjaciele, z radością łączę się z wami przez Twittera. Dziękuję za wasze liczne odpowiedzi. Z serca wam błogosławię.

Benedyktowi XVI siedzącemu przy tablecie asystowali przedstawiciele Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, wśród nich dwoje pracujących tam studentów.

Liczba użytkowników Twittera, którzy obserwują oficjalny profil Benedykta XVI w ośmiu wersjach językowych, zbliża się do miliona. W ostatnich dniach wysłano do papieża tysiące pytań i pozdrowień z całego świata.

W Watykanie poinformowano, że jeszcze w środę na profilu @pontifex pojawią się trzy odpowiedzi papieża, ale już nie wysłane przez niego osobiście. Kolejne krótkie komunikaty z fragmentami homilii, przemówień i orędzi mają być tam regularnie zamieszczane.

Portal Vatican Insider podał na podstawie analiz 20 tysięcy z wysłanych do papieża pytań, że prawie połowa dotyczyła religii, a 20 procent - kultury i sztuki. 16 procent użytkowników zadało pytanie na temat ekonomii i finansów, a 5 procent - przestępczości. Oprócz spraw ściśle związanych z wiarą poruszono także między innymi kwestie skandalu pedofilii, etyki seksualnej.

Niestety duża część wiadomości wysłanych do Benedykta XVI jest niegrzeczna, ironiczna a niekiedy obraźliwa - przyznali autorzy analizy, cytowani przez włoski portal. Już wcześniej zauważono, że obecność papieża na Twitterze wymusi z tego powodu dyskusję na temat ochrony jego wizerunku.