Pierwszy tweet na profilu papieża brzmi: Drodzy przyjaciele, z radością łączę się z wami przez Twittera. Dziękuję za wasze liczne odpowiedzi. Z serca wam błogosławię.

Reklama

Benedyktowi XVI siedzącemu przy tablecie asystowali przedstawiciele Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, wśród nich dwoje pracujących tam studentów.

Liczba użytkowników Twittera, którzy obserwują oficjalny profil Benedykta XVI w ośmiu wersjach językowych, zbliża się do miliona. W ostatnich dniach wysłano do papieża tysiące pytań i pozdrowień z całego świata.

W Watykanie poinformowano, że jeszcze w środę na profilu @pontifex pojawią się trzy odpowiedzi papieża, ale już nie wysłane przez niego osobiście. Kolejne krótkie komunikaty z fragmentami homilii, przemówień i orędzi mają być tam regularnie zamieszczane.

Portal Vatican Insider podał na podstawie analiz 20 tysięcy z wysłanych do papieża pytań, że prawie połowa dotyczyła religii, a 20 procent - kultury i sztuki. 16 procent użytkowników zadało pytanie na temat ekonomii i finansów, a 5 procent - przestępczości. Oprócz spraw ściśle związanych z wiarą poruszono także między innymi kwestie skandalu pedofilii, etyki seksualnej.

Niestety duża część wiadomości wysłanych do Benedykta XVI jest niegrzeczna, ironiczna a niekiedy obraźliwa - przyznali autorzy analizy, cytowani przez włoski portal. Już wcześniej zauważono, że obecność papieża na Twitterze wymusi z tego powodu dyskusję na temat ochrony jego wizerunku.