CNN powołuje się na anonimowego polityka Partii Demokratycznej, natomiast ABC na bliżej nie zidentyfikowane źródła.

Reklama

Biały Dom uchylił się w sobotę od potwierdzenia tych informacji.

Kerry ubiegał się w 2004 r. bez powodzenia o urząd prezydenta. Przegrał wtedy z republikaninem George W. Bushem. Obecnie jest przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Senatu.

Po wycofaniu się obecnej ambasador USA w ONZ Susan Rice z ubiegania się o to stanowisko, Kerry wymieniany był jako jeden z czołowych kandydatów.

Obecna sekretarz stanu Hillary Clinton zapowiedziała, że ustąpi z tego stanowiska w styczniu, po formalnym rozpoczęciu drugiej kadencji prezydenta Obamy. 65-letnia Clinton przeżywa obecnie poważne problemy zdrowotne. W sobotę zemdlała i doznała wstrząśnienia mózgu. Obecnie przechodzi rekonwalescencję.

Z powodu złego stanu zdrowia Clinton zmuszona była odwołać planowaną podróż na Bliski Wschód i do Afryki Północnej. Nie wystąpi też - jak zamierzała - 20 grudnia na wspólnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów i Senatu. Miała na nim składać wyjaśnienia dotyczące ataku na placówkę dyplomatyczną USA w Bengazi, w Libii, podczas którego zginął amerykański ambasador i 3 innych Amerykanów.