Aleksiejewa wyraziła nadzieję, że lista ta pomoże władzom USA zidentyfikować osoby, które mogłyby być objęte sankcjami wynikającymi z przyjętej niedawno w USA tzw. ustawy Magnitskiego.

Reklama

Listę opracuje grupa, w której skład wejdą rosyjscy obrońcy praw człowieka, emerytowany sędzia Trybunału Konstytucyjnego, a także znana osobistość telewizyjna - zapowiedziała Aleksiejewa. Będą oni badać doniesienia o łamaniu praw człowieka przez policjantów, prokuratorów i innych funkcjonariuszy, a celem jest opublikowanie nazwisk osób winnych największych nadużyć - wyjaśniła Aleksiejewa.

Rosyjscy działacze mogą zaproponować dołączenie nazwisk ze swojej listy do amerykańskiego wykazu osób objętych działaniem ustawy Magnitskiego. Naszym marzeniem jest to, że potem będą oni ukarani przez nasz własny wymiar sprawiedliwości. Dopóki tak się nie stanie, ja osobiście jestem wdzięczna Kongresowi USA (za ustawę Magnitskiego) - powiedziała Aleksiejewa.

Ustawę Magnitskiego, która wprowadza sankcje dla Rosjan naruszających prawa człowieka, prezydent USA Barack Obama podpisał w piątek. Ustawa, nazwana tak na cześć zmarłego w 2009 roku w więzieniu w Moskwie rosyjskiego prawnika, który walczył z korupcją w swoim kraju, zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym - sędziom, prokuratorom, policjantom, oficerom tajnych służb, inspektorom podatkowym i pracownikom służby więziennej - współodpowiedzialnym za śmierć adwokata, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka.

Jednocześnie dokument, zatwierdzony wcześniej przez Kongres, uchyla datującą się z czasów zimnej wojny tzw. poprawkę Jacksona-Vanika, która ogranicza handel z Rosją, a którą wprowadzono za czasów ZSRR z powodu restrykcji nałożonych przez Moskwę na emigrację Żydów.

Rosja, która od dawna krytykowała nową ustawę, zapowiadała, że na nią zareaguje. Tak się też stało; Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w piątek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o sankcjach wobec obywateli USA, którzy naruszają prawa obywateli rosyjskich.