Rzecznik Watykanu potwierdził: 28 lutego Benedykt XVI oficjalnie ustąpi. Swą decyzję ogłosił po łacinie podczas konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę - powiedział.

Reklama

Aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi - mówił.

Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża - stwierdził

Zwrócił się też do wiernych: Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża - czytamy w oświadczeniu.

Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu - zapewnił.

Nową głowę Kościoła poznamy w ciągu kilku tygodni. Wielkanocne uroczystości poprowadzi nowy papież - tłumaczy brytyjskiemu "Daily Telegraph" Greg Burke, jeden z watykańskich rzeczników prasowych. Benedykt XVI już zapewnił, że nie będzie brał udziału w konklawe.

Benedykt XVI nie jest pierwszą głową Kościoła, która abdykowała. Pierwszym był Benedykt IX w 1045. Papież nazywany demonem w szatach księdza i oskarżany o niemoralne prowadzenie, w zamian za sporą sumę pieniędzy, zrezygnował i przekazał symbole władzy Grzegorzowi VI. Ostatnia abdykacja miała miejsce w 1415 roku. Grzegorz XII zrezygnował, by zakończyć schizmę w kościele katolickim i rządy trzech papieży.