Komentatorzy podkreślają, że decyzja Benedykta XVI choć zaskakująca, jest zrozumiała. Kierowanie Kościołem, czyli niezwykle scentralizowaną instytucją, jest zajęciem bardzo wymagającym. Słychać też głosy, że obecny papież, w przeciwieństwie do Jana Pawła II, nie chciał publicznie okazywać swojej fizycznej słabości.

Reklama

O coraz większych problemach ze zdrowiem Benedykta XVI mówi brat papieża ksiądz Georg Ratzinger. Z jego relacji wynika, że Benedykt XVI ma coraz większe problemy z chodzeniem, a lekarze odradzają mu dalekie podróże samolotem.

Niemal wszystkie rosyjskie media poinformowały o możliwości abdykacji papieża Benedykta XVI. Agencje zwracają uwagę, że jedynym warunkiem zrzeczenia się godności papieża jest własna wola zrzekającego się.

Na wszystkich rosyjskich portalach internetowych opublikowano fotografie Benedykta XVI. Serwis informacyjny Gazieta.ru przypomina, że jest on 265 papieżem w historii Kościoła. Jednocześnie dziennikarze tego portalu przypominają, że dotychczasowe wypowiedzi czy publikacje Benedykta XVI nie wskazywały, że może on podjąć decyzję o abdykacji. Powinniśmy wierzyć we wszechmogącą siłę Bożej miłości - cytują rosyjscy dziennikarze ostatni wpis papieża na jednym z portali społecznościowych.
Na razie doniesień z Watykanu nie komentuje moskiewski patriarchat Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Prezydent Włoch, Giorgio Neapolitano uważa tę decyzję za odpowiedzialną. Papież doświadczył nieprzezwyciężalnego zmęczęnia. Gest niezwykle odważny. Szacunek dla bardzo dużego poczucia odpowiedzialność - stwierdził. Z kolei Francoise Hollande uważa, że decyzja jest godna poszanowania, a Republika przyjmuje decyzję papieża. Prezydent nie chce jednak komentować niczego, co przynależy przede wszystkim do Kościoła. To jest ludzka decyzja i chęć, która powinna być uszanowana - powiedział.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podziękowała Benedyktowi XVI za jego pontyfikat. Zapewniła też, że w pełni szanuje decyzję papieża. Na konferencji prasowej w Berlinie szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że skoro papież po gruntownym namyśle, dochodzi do wniosku, że nie ma już siły, aby sprawować swoją funkcję, to budzi to jej największy szacunek. Merkel podziękowała również Benedyktowi XVI za jego pracę i życzyła wszystkiego dobrego na następne lata. Angela Merkel nazwała też Benedykta XVI jednym z najważniejszych myślicieli religijnych naszych czasów.