We wtorek 12 marca rozpocznie się konklawe, a biorący w nim udział kardynałowie przystąpią do wyboru następcy Benedykta XVI. Będzie ich 115, papieżem zostanie więc ten, kto uzyska poparcie dwóch trzecich elektorów, czyli co najmniej 77 głosów.

Reklama

Konklawe rozpocznie się dwanaście dni po ogłoszeniu wakatu Stolicy Apostolskiej. Zezwolił na to sam Benedykt XVI, który w perspektywie swej abdykacji zgodził się, aby wybór następcy mógł rozpocząć się przed wyznaczonym przez Jana Pawła II terminem piętnastu dni od tego momentu.

W konklawe, które po raz 25. odbędzie się w Kaplicy Sykstyńskiej, udział weźmie 115 kardynałów, którzy nie ukończyli 80. roku życia przed 28 lutego tego roku. 60 z nich pochodzi z Europy, z czego z samych Włoch aż 28. Drugą najliczniejszą grupą narodową są Amerykanie, których jest jedenastu. Czterech polskich kardynałów-elektorów to 73-letni Zenon Grocholewski, mianowany jeszcze przez Jana Pawła II oraz jego rówieśnik metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, 67-letni Stanisław Ryłko i 62-letni Kazimierz Nycz; wszyscy trzej podniesieni do tej godności przez Benedykta XVI.