Rocio Mosquera - doradca do spraw zdrowia lokalnego rządu poinformowała, że wśród rannych są obcokrajowcy, m.in. Brytyjczycy, Amerykanie i Niemcy. Tożsamość wszystkich poszkodowanych oraz ofiar śmiertelnych katastrofy wciąż trzymana jest w tajemnicy.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział, że lista ofiar wypadku będzie gotowa prawdopodobnie jeszcze dziś wieczorem. W związku z tym nadal nie wiadomo czy wśród poszkodowanych są Polacy. Zarówno nasze, jak i hiszpańskie służby konsularne nie otrzymały jakichkolwiek telefonów od rodzin lub bliskich Polaków, którzy poszukują krewnych mogących jechać tym pociągiem - poinformował Marcin Bosacki.

O godzinie 15.00 wyruszył z Madrytu specjalny pociąg, którym podróżują do Santiago rodziny ofiar i poszkodowanych. O tej samej godzinie odjechał wczoraj skład, który uległ katastrofie. Maszynista złożył pierwsze zeznanie. 

Eksperci twierdzą, że przyczyną tragedii, oprócz prędkości, było użycie przez maszynistę hamulca bezpieczeństwa, co doprowadziło do wykolejenia się najpierw lokomotywy i zaraz po tym wszystkich wagonów. Moment katastrofy obejrzeć można na kilkusekundowym filmie nagranym przez umieszczoną nad torami kontrolującą ruch kamerę hiszpańskich kolei.

Wczorajsza tragedia jest największą katastrofą kolejową w Hiszpanii od 70 lat i pierwszą, jakiej uległ pociąg ekspresowy.