Austria przygotowuje się do niedzielnych wyborów parlamentarnych. Ostatnie spotkania z kandydatami na deputowanych, w miastach wiele banerów, w mediach dominują spoty wyborcze... Po raz pierwszy w historii wyborcza walka opanowała internetowe portale społecznościowe.

Reklama

Według sondaży, prowadzą socjaldemokraci z 27-procentowym poparciem. Tuż za socjaldemokratami jest chadecja. 22% Austriaków deklaruje, że to właśnie na nią odda swój głos. Jeśli sondaże się potwierdzą, wśród 183 członków Rady Narodowej znajdą się też eurosceptyczna i znana z kontrowersji Wolnościowa Partia Austrii oraz Zieloni.

Sondażowy lider kusi wyborców większymi świadczeniami socjalnymi, ale zapowiada również wprowadzenie podatku od majątku. Chadecja zdecydowanie to odrzuca, proponując zmniejszenie obciążeń dla klasy średniej oraz wprowadzenie ułatwień dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców. Austriacy nie darzą szczególnym zaufaniem polityków, chętnie jednak deklarują swój udział w wyborach. Według sondaży, do urn pójdzie 60proc. uprawnionych do głosowania. Lokale wyborcze zamknięte zostaną w niedzielę o godzinie 17.00. Kilka minut później już powinny być znane wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów.