Kolejna próba przyjęcia ustawy pozwalającej na leczenie Julii Tymoszenko za granicą. Ukraińska opozycja chce dziś [08.11] zaproponować parlamentowi kolejny projekt.
Żadna z zarejestrowanych 4 ustaw w Radzie Najwyższej nie znalazła poparcia rządzącej Partii Regionów. Przewidują one zarówno leczenie za granicą jako przerwę w wyroku, jak i zwolnienie z dalszego wykonywania kary.

Reklama

Opozycja jest gotowa do jakiegokolwiek kompromisu, jednak zdaniem Ołeha Tiahnyboka z nacjonalistycznej Swobody rządząca Partia Regionów nie chce porozumienia "Cała Europa się z nas śmieje. Już mówi: zapraszamy, bierzemy, tak i siak. A [rządzący] uparli się, jak kozioł o ścianę i nie chcą ni w prawo ni w lewo." - mówił Tiahnybok.

Mimo to opozycja chce przedstawić dziś kolejny projekt ustawy. Decyzja o leczeniu za granicą ma być podjęta przez sąd. Nie oznacza jednak politycznej rehabilitacji, czyli była premier nie będzie mogła brać udziału w najbliższych wyborach prezydenckich w 2015 roku.

Tymczasem Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski kontynuują swoją wizytę na Ukrainie. Dziś mają się spotkać z premierem Mykołą Azarowem, a następnie w Charkowie z Julią Tymoszenko. Dotychczasowe rozmowy z prezydentem i z przedstawicielami klubów parlamentarnych nie przyniosły rezultatu. To 25. wizyta misji Parlamentu Europejskiego na Ukrainie od czerwca zeszłego roku.