Marija Alochina z Pussy Riot na wolności. Jeszcze dziś kolonię karną ma opuścić nieformalna liderka grupy - Nadieżda Tołokonnikowa. Prawnik Alochiny poinformował rosyjskie media, że jego klientka dziś rano opuściła kolonię karną. W tej chwili aktywistka jest w drodze na dworzec kolejowy w Niżnym Nowogrodzie. Wszystkie dokumenty zostały skompletowane i podpisane - oświadczył prawnik Piotr Zajkin. Alochina oraz Tołokonnikowa zostały w zeszłym tygodniu objęte amnestią, ogłoszoną przez rosyjską Dumę w związku z 20. rocznicą uchwalenia konstytucji.

Reklama

W lutym zeszłego roku pięć członkiń grupy weszło do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. W świątyni wykrzykiwały one - uznane za obraźliwe - hasła pod adresem Władimira Putina, patriarchy Cyryla i duchownych. Grupa wykonała piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina"
W sierpniu 2012 roku trzy członkinie Pussy Riot zostały skazane na dwa lata kolonii karnej. Sąd uznał kobiety za winne "chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną". Kara dla trzeciej aktywistki - Jekateriny Samucewicz- została zawieszona.