Kolejny dzień wielkich zmian na Ukrainie. Podczas wznowionych dziś obrad Rada Najwyższa zdecydowała o czasowym przekazaniu obowiązków prezydenta przewodniczącemu parlamentu - Ołeksandrowi Turczynowi. Deputowani przegłosowali także dymisję ministra spraw zagranicznych. Postanowili również, że do wtorku zostanie utworzony Rząd Jedności Narodowej. Ta sprawa została nazwana przez przewodniczącego "priorytetową".

Reklama

Rada Najwyższa zadecydowała także o odwołaniu dyktatorskiego prawa z 16 stycznia. Posłowie postanowili również, że luksusowa rezydencja Wiktora Janukowycza przechodzi na własność państwa. Chodzi o willę nazywaną "Meżyhiria", przejętą wczoraj przez demonstrantów.
Jeszcze dziś w parlamencie może też dojść do powołania nowej koalicji i wyboru nowego premiera. Kandydaci na premiera o których się mówi, to uwolniona wczoraj z więzienia Julia Tymoszenko, szef frakcji Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk, oraz były szef MSZ Petro Poroszenko - prywatnie właściciel fabryk słodyczy. Wczoraj posłowie przegłosowali dymisję Janukowycza i zwolnienie z więzienia Julii Tymoszenko. Z grona opozycji powołano też pełniących obowiązki szefów niektórych ministerstw. Opozycja faktycznie przejęła władzę.