Pytanie dotyczące niemieckiego udziału w szkoleniu Berkutu zadał resortowi spraw wewnętrznych Hans-Christian Ströbele, deputowany opozycyjnej partii Zieloni. Z odpowiedzi, którą zamieścił on na swojej stronie internetowej wynika, że niemiecka policja szkoliła ukraińskich funkcjonariuszy m.in. w kontrolowaniu tłumu.

Reklama

Wymienionych jest pięć płaszczyzn szkoleniowych, m.in. walka z cyberterroryzmem, przestępstwa narkotykowe, nielegalne przekraczanie granicy i terroryzm. Poza tym berkutowcy otrzymali również 260 tarcz chroniących ciało, a także niemal 100 hełmów. Większość ze szkoleń, które trwały od 2009 do 2013 roku, dotyczyła przygotowań do organizowanego w Polsce i na Ukrainie turnieju Euro 2012.

Odpowiedź niemieckiego MSW o szkolenie Berkutu w Niemczech
pobierz plik

Przedstawiciel służby prasowej resortu potwierdził autentyczność listu opublikowanego przez Ströbele. Dodał również, że sprzęt przekazany Berkutowi nie został zwrócony.

Berkut został wykorzystany w czasie najbardziej krwawych walk na Majdanie, w których zginęło niemal sto osób. Nagrania wideo i relacje świadków z tamtych wydarzeń potwierdzały, że funkcjonariusze sił specjalnych używali broni ostrej. Po przejęciu władzy przez dotychczasową opozycję jednostka została rozwiązana.