Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy uzgodniły, że należy wstrzymać negocjacje z Rosją w sprawie porozumienia o współpracy i zablokować rozmowy o zniesieniu wiz dla Rosjan podróżujących do Unii. Teraz trwa przekonywanie pozostałych państw. Jest duża szansa, że taka będzie decyzja szczytu - powiedział jeden z unijnych dyplomatów.

Reklama

To jednak symboliczne decyzje, które mogą aż tak bardzo nie dotknąć Rosjan, ale maksimum, które może zaakceptować 28 krajów. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu wielu unijnych liderów wypowiadało się sceptycznie co do możliwości nałożenia jakichkolwiek sankcji. W trakcie obrad jednak nadeszła informacja z Waszyngtonu, która zmobilizowała europejskich przywódców.

USA ogłasza sankcje

Jak poinformował Biały Dom sankcje dotyczą zarówno Rosjan jak i Ukraińców, którzy są odpowiedzialni albo zamieszani w podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Dodatkowo prezydent Barack Obama wydał rozporządzenie, które daje podstawy prawne do wprowadzenia dodatkowych sankcji. W tym wypadku chodzi o osoby i instytucje, które w niewłaściwy sposób wykorzystują środki finansowe Ukrainy oraz przejmują władzę nad jakakolwiek częścią terytorium tego kraju bez zgody i aprobaty rządu w Kijowie. Te zapisy odnoszą się do polityków z Krymu, którzy ogłosili oderwanie się od Ukrainy i proszą Rosję o ochronę polityczną i militarną.

Te dodatkowe sankcje mogą obejmować zamrożenie kont tych osób i instytucji oraz wprowadzenie zakazu prowadzenia z nimi interesów przez podmioty amerykańskie. Władze USA nie podały na razie kto juz został objęty sankcjami a na kogo mogłyby zostać nałożone kolejne.