Ukraina rozważa rezygnację z oficjalnego statusu państwa pozablokowego i zapowiada rozbudowę armii. Zapowiedział to pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow, który dziś obserwował ćwiczenia Gwardii Narodowej w Nowych Piotrowcach pod Kijowem.

Reklama

Ołeksandr Turczynow podkreślił, że - jego zdaniem - dalszej agresji Rosji nie będzie. Pośrednio potwierdziło to ukraińskie Ministerstwo Obrony, które twierdzi, że Rosjanie stopniowo wycofują swoje wojska znad ukraińskiej granicy.

Niemniej jednak - zdaniem Ołeksandra Turczynowa - aby uniknąć takiego zagrożenia w przyszłości, należy zastanowić się nad tym, czy status państwa neutralnego jest dla Ukrainy korzystny. Urzędnik dodał, że Kijów jednak musi przede wszystkim rozbudowywać własną armię, i zapowiedział zwiększenie finansowania.

Ołeksandr Turczynow odrzucił także sugerowaną przez Rosjan możliwość, aby zmienić ustrój Ukrainy z unitarnego na federacyjny. Pełniący obowiązki prezydenta dodał, że władze mają zamiar zwiększyć pełnomocnictwa regionów, przede wszystkim w sferze gospodarczej. Według polityka, Rosjanie powinni zajmować się propozycjami zmian w Federacji Rosyjskiej, a nie na Ukrainie, gdzie decyzje podejmują Ukraińcy.