Zmuszenie ósemki oficerów państw zachodnich do udziału w konferencji prasowej szef niemieckiego MSZ nazwał odrażającym działaniem. Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że Rosja ma obowiązek wywrzeć presję na swoich sprzymierzeńców, by wypuścili oficerów.

Reklama

Steinmeier w oświadczeniu podkreślił, że separatyści złamali "wszystkie zasady zachowania i standardy obowiązujące w tak napiętych sytuacjach, jak obecna". Dodał, że publiczne pokazywanie pojmanych oficerów i towarzyszących im Ukraińców "w rażący sposób godzi w godność ofiar".

W piątek bojówkarze ze Słowiańska porwali 8 członków misji OBWE. Dziś, po konferencji prasowej z ich udziałem, w trakcie której bojówkarze zapewniali, że oficerowie są traktowani dobrze i są ich gośćmi, separatyści wypuścili jednego z więźniów, chorego na cukrzycę Szweda.

Szef misji obserwatorów wojskowych niemiecki pułkownik Axel Schneider potwierdzał dziennikarzom słowa szefa bojówkarzy Wiaczesława Ponomariow o dobrym traktowaniu. Jednocześnie mówił, że "nie mamy żadnych danych, by wiedzieć kiedy zostaniemy odesłani do domów w naszych krajach, kiedy zobaczymy nasze rodziny".

Ponomariow wielokrotnie informował, iż prorosyjskie władze Słowiańska chcą doprowadzić do wymiany zatrzymanych oficerów za przebywających w ukraińskich aresztach bojówkarzy.