Hennadij Kernes jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej i podłączony do aparatu sztucznej wentylacji. Izraelscy lekarze, którzy przylecieli do Charkowa, uznali, że można go przetransportować do Hajfy.

Reklama

Hennadij Kernes został postrzelony wczoraj w czasie joggingu prawdopodobnie przez zawodowego snajpera. Kula przeszła kilka centymetrów od serca i przestrzeliła płuca i wątrobę. MSW rozpatruje kilka wersji zamachu na mera Charkowa, jedna z nich mówi o zemście separatystów.

Dzień wcześniej w tym mieście zatrzymano 13 prorosyjskich działaczy z koktajlami Mołotowa. Stąd MSW wnioskuje, że jest to odpowiedź separatystów, którzy chcą destabilizować sytuację w tym regionie.

Hennadij Kernes został wybrany na mera Charkowa w 2010 roku. Jest członkiem Partii Regionów. Znany był z bardzo agresywnych zachowań wobec - tak zwanej - opozycji demokratycznej, ograniczając jej działalność w mieście. Jednak gdy doszła ona do władzy po rewolucji, w lutym tego roku, znalazł z jej politykami wspólny język. Bronił integralności terytorialnej Ukrainy.